KONWENCJA PRAW DZIECKA

Z okazji przypadającej 20 listopada rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka w tym tygodniu podjęliśmy różne działania, które miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat posiadanych przez nie praw oraz instytucji niosących pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach.
W poniedziałek, 21 listopada uczniowie klas III- VIII uczestniczyli w spotkaniu z psychologami z biura Rzecznika Praw Dziecka. Mogli się dowiedzieć o pracy Rzecznika i działaniu dziecięcego telefonu zaufania.
Środa, 23 listopada była w naszej szkole dniem niebieskim, aby zwrócić uwagę na instytucję UNICEF, która upomina się o prawa dzieci na całym świecie.
 Klasy I-III słuchały bajek przygotowanych przez Rzecznika Praw Dziecka pt. Moje prawa- ważna sprawa. Były one okazją do omówienia  poszczególnych praw. Następnie każde dziecko wykonało ilustrację do wybranego prawa.
 Uczniowie klas IV- VIII wysłuchali wiersza Marcina Brykczyńskiego  oraz obejrzeli prezentację multimedialną o prawach dziecka. Następnie w klasach analizowali poszczególne prawa oraz wybierali te, które są dla nich najistotniejsze. Potem uczniowie pisali fikcyjne listy do kącika porad do fikcyjnej gazetki Mały Praw- Strażnik z pytaniami do eksperta wraz z przedstawieniem krótkiej historii związanej z łamaniem praw dziecka. Na zakończenie losowali listy i starali  wcielić się w rolę eksperta, udzielając jak najlepszych porad.
Wszystkie działania uświadomiły uczniom, czym są prawa dziecka. Pokazały też, że zapisy Konwencji o prawach dziecka przekładają się na ich codzienne życie.