DZIEŃ ZIEMI 22 KWIETNIA 2020

Dzień Ziemi to święto naszej planety. W tym roku święto obchodzimy 50 raz.

Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci, także wspólne sadzenie drzew. Dnia Ziemi nie możemy obchodzić tylko jeden dzień w roku. Ziemia zasługuje na to, by obchodzić jej święto codziennie. W tym roku, z powodu licznych obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obchody święta Ziemi przenosimy do własnych domów i najbliższej okolicy. Oto co możemy dla niej robić :

  1. Ograniczać jazdę samochodem – są rowery, komunikacja miejska.
  2. Segregować śmieci – kupując wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach – tylko 9 % plastiku podlega recyklingowi.
  3. Chodzić na zakupy z własną torbą. Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek. Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, Nie pakujmy wszystkiego do oddzielnych foliówek.
  4. Kupować świadomie –zbyt wiele rzeczy zalega nam w szafach. Starajmy się wybierać ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
  5. Naprawiać, o ile to możliwe, posiadane sprzęty zamiast wyrzucać.
  6. Zastąpić chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  7. Nie marnować jedzenia, kupować od lokalnych wytwórców i ograniczyć spożywanie mięsa.
  8. Szukać wielorazowych zamienników. Zamienić folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupować kawy i napojów w jednorazowym kubku (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystać z jednorazowych sztućców i słomek, kupować papier toaletowy z recyklingu, zrezygnować z papierowych ręczników….
  9. By zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach można zamontować dobry filtr i pić wodę z kranu.

Zapraszamy do zabawy typu Escape Room „Ratunek dla Ziemi”

https://view.genial.ly/5e8deb0f124be30da50566c0/game-breakout-escape-room-ratunek-dla-ziemi

Zapraszamy także klasy 7-8 i nauczycieli do udziału w warsztatach on – line

22 kwietnia o 11.40

https://www.dzienziemiwmk.pl/