DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

24 marca obchodzimy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów.

Został on ustanowiony w 2018 r. przez polski parlament i jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości – którzy pomagali Żydom poddanym eksterminacji przez niemieckich okupantów.

W tym dniu wspominamy też naszych patronów – Antoninę i Jana Żabińskich, którzy w czasie okupacji w swojej wilii i na terenie ZOO uratowali życie ponad 300 osobom, w tym setce Żydów.

Jan Żabiński w czasie okupacji oficjalnie zajmował się hodowlą świń na terenie warszawskiego ZOO dla niemieckich żołnierzy. Aby zbierać odpadki z restauracji do tuczenia zwierząt, otrzymał przepustkę do getta i wykorzystywał ją, by pomagać Żydom.

Podtrzymał ich na duchu, przynosił jedzenie i przemycał gryps z aryjskiej strony, w końcu z własnej willi stworzył azyl dla uciekinierów z getta.

Dzięki bohaterstwu i pomysłowości państwa Żabińskich wszyscy „goście” willi „Pod zwariowana gwiazdą” przetrwali bezpiecznie aż do wybuchu powstania warszawskiego.