ZIMOWA PORA W ŚWIETLICY

Zima w pełni i w naszej świetlicy coraz więcej zimowych akcentów. Zima powstaje w różnorodnych technikach, od malowania przez wycinanie w papierze i materiale do collage’u.

W ramach projektu „Jestem na ptak” dzieci dowiadują się jak pomagać ptakom zimą, jak je karmić by nie zaszkodzić:

  • Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb (wyłącznie świeży i rozdrobniony) może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu! Karmienie wyłącznie pieczywem (przez kilka miesięcy) prowadzi do chorób układu pokarmowego!
  • Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
  • Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
  • Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłkamorele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
  • Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
  • Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.
  • Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.
Skip to content