Zajęcia dodatkowe 2020/21

Szachy – gra dla każdego

Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci – tak o szachach wypowiedział się jeden z najsłynniejszych szachistów Garri Kasparow. Każdy z Nas powinien znać zasady tej pięknej królewskiej gry.
W poniższym linku znajdziemy kurs szachów dla początkujących małych szachistów, który prowadzony jest przez dzieci:

Szachowy mistrz świata Emanuel Lasker powiedział, że skoro szachy to królewska gra, to gra go jest ich cesarzem.
Go to starochińska logiczna gra planszowa, popularna również w Korei i Japonii. Gracze mają do dyspozycji czarne i białe kamienie, które kładą na przemian na skrzyżowaniach planszy.

W poniższym linku znajdziemy Interaktywny Kurs Go dla początkujących.

Cykl zajęć psychoedukacyjnych „Spotkania z Leonem” przeznaczony jest dla dzieci z klas pierwszych.

Celem zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez:

• pogłębienie świadomości własnych uczuć,
  • uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób,
  • poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości,
  • naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
  • uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym,
  • poznanie zasad dobrej współpracy z innymi.

Program zawiera 10 ilustrowanych scenariuszy zajęć, stanowiących cykl. Każdy z nich przewidziany jest do poprowadzenia podczas jednego spotkania z dziećmi. Motywem przewodnim treści zajęć są kolejne wydarzenia z życia tych samych bohaterów – rodzeństwa bliźniąt: Julki i Julka oraz ich przyjaciela – kameleona o imieniu Leon. Każdy scenariusz zaczyna się opowiadaniem – historyjką, w której występują wymienione postacie, a kończy się wierszykiem, który zawiera wniosek wynikający z zajęć. Program obejmuje też ostatnie, dodatkowe zajęcia, stanowiące podsumowanie i zakończenie całego cyklu.

WYKAZ SCENARIUSZY

1. Czego potrzebujemy, żeby czuć się dobrze?

2. Przyjemne i nieprzyjemne uczucia

3. Złość

4. Jak mogę sobie poradzić, gdy ktoś mi dokucza?

5. Czy wolno skarżyć?

6. Jak pomóc innym?

7. Czy warto dokuczać innym?

8. Przepraszanie

9. Współpraca w grupie

10. Rozwiązywanie konfliktów

Sorry, photo gallery is empty.

„Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?” w ramach Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Projekt ten to  podróż do fascynującego świata przyrody!

Uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonują się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Prowadzą proste obserwacje przyrodnicze, wykonują doświadczenia i samodzielnie wyciągają wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonują się, dlaczego warto szanować przyrodę.

MALI ODKRYWCY – Koło z eksperymentami dla dzieci z klas 1-3

Od września w piątkowe popołudnia spotykamy się w sali chemicznej na cykliczne zajęcia z eksperymentami. Nasi mali odkrywcy z wielką pasją i zainteresowaniem obserwują doświadczenia, samodzielnie lub w grupach je wykonują, analizują, zapamiętują procesy, które w nich zachodzą.

Fot. Zegar jodowy

Fot. Lampa lawa