Zajęcia dodatkowe 2020/21

Szachy – gra dla każdego

Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci – tak o szachach wypowiedział się jeden z najsłynniejszych szachistów Garri Kasparow. Każdy z Nas powinien znać zasady tej pięknej królewskiej gry.
W poniższym linku znajdziemy kurs szachów dla początkujących małych szachistów, który prowadzony jest przez dzieci:

Szachowy mistrz świata Emanuel Lasker powiedział, że skoro szachy to królewska gra, to gra go jest ich cesarzem.
Go to starochińska logiczna gra planszowa, popularna również w Korei i Japonii. Gracze mają do dyspozycji czarne i białe kamienie, które kładą na przemian na skrzyżowaniach planszy.

W poniższym linku znajdziemy Interaktywny Kurs Go dla początkujących.

https://kursgo.pl/jak-zdobywac-kamienie/


Cykl zajęć psychoedukacyjnych „Spotkania z Leonem” przeznaczony jest dla dzieci z klas pierwszych.

Celem zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez:

 • pogłębienie świadomości własnych uczuć,
 • uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób,
 • poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości,
 • naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
 • uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym,
 • poznanie zasad dobrej współpracy z innymi.

Program zawiera 10 ilustrowanych scenariuszy zajęć, stanowiących cykl. Każdy z nich przewidziany jest do poprowadzenia podczas jednego spotkania z dziećmi. Motywem przewodnim treści zajęć są kolejne wydarzenia z życia tych samych bohaterów – rodzeństwa bliźniąt: Julki i Julka oraz ich przyjaciela – kameleona o imieniu Leon. Każdy scenariusz zaczyna się opowiadaniem – historyjką, w której występują wymienione postacie, a kończy się wierszykiem, który zawiera wniosek wynikający z zajęć. Program obejmuje też ostatnie, dodatkowe zajęcia, stanowiące podsumowanie i zakończenie całego cyklu.

WYKAZ SCENARIUSZY

 1. Czego potrzebujemy, żeby czuć się dobrze?

 2. Przyjemne i nieprzyjemne uczucia

 3. Złość

 4. Jak mogę sobie poradzić, gdy ktoś mi dokucza?

 5. Czy wolno skarżyć?

 6. Jak pomóc innym?

 7. Czy warto dokuczać innym?

 8. Przepraszanie

 9. Współpraca w grupie

 10. Rozwiązywanie konfliktów

  Sorry, photo gallery is empty.


„Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?” w ramach Fundacji Uniwersytet Dzieci.               

Projekt ten to  podróż do fascynującego świata przyrody!

Uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonują się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Prowadzą proste obserwacje przyrodnicze, wykonują doświadczenia i samodzielnie wyciągają wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonują się, dlaczego warto szanować przyrodę.


MALI ODKRYWCY – Koło z eksperymentami dla dzieci z klas 1-3 

Od września w piątkowe popołudnia spotykamy się w sali chemicznej na cykliczne zajęcia z eksperymentami. Nasi mali odkrywcy z wielką pasją i zainteresowaniem obserwują doświadczenia, samodzielnie lub w grupach je wykonują, analizują, zapamiętują procesy, które w nich zachodzą.

Fot. Zegar jodowy

Fot. Lampa lawa

Fot. Magiczne balony

Fot. Wykonujemy slime.

Skip to content