Informacje o patronie szkoły

Antonina i Jan Żabińscy współtworzyli Warszawski Ogród Zoologiczny w latach 1929-1951. Jan Żabiński pełniąc w tym czasie funkcję dyrektora zoo przyczynił się do jego świetności na skalę międzynarodową. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w akcjach zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Podczas powstania warszawskiego został ciężko ranny. Państwo Żabińscy nieśli pomoc ludziom najbardziej prześladowanym. Ich dom, zwany „Willą pod zwariowaną gwiazdą”, stał się bezpiecznym azylem dla członków ruchu oporu, żołnierzy AK, ludzi chorych, skazanych na śmierć. Narażając własne życie, w sposób bezinteresowny i niezwykle bohaterski ocalili od zagłady setki Żydów, pomagając im wydostać się z getta i organizując schronienie.

W 1965 roku Instytut Yad Vashem przyznał Antoninie i Janowi Żabińskim tytuł   „ Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2008 r. Jan Żabiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski  z gwiazdą, a Antonina Żabińska Krzyżem Komandorskim.

Jan i Antonina Żabińscy kochali zwierzęta i byli obserwatorami ich życia   i zwyczajów. Swoją wiedzą dzielili się, pisząc liczne książki, publikacje. Audycje radiowe, które nagrywał Jan Żabiński na antenie Polskiego Radia, zachowały się do dnia dzisiejszego i są wspaniałym świadectwem jego pasji i wiedzy o życiu zwierząt.

 

Skip to content