POŻEGNANIE

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko…”
J. Twardowski

Z głębokim żalem informujemy, że 30 stycznia 2021 roku zmarła w Warszawie Pani Teresa Żabińska-Zawadzki, córka patronów naszej Szkoły.

Pani Żabińska była honorowym gościem uroczystości nadania Szkole Podstawowej nr 203 imienia swoich Rodziców i dokonała odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W rozmowie z nami opowiadała dzieje Rodziców, historię warszawskiego Ogrodu Zoologicznego w czasie II wojny światowej.

Szczególnie utkwiły nam w pamięci słowa o tym, że Jej Rodzice wcale nie uważali się za bohaterów. Nie wyobrażali sobie, aby pozostawić Żydów bez pomocy, skazując ich tym samym na śmierć. Sami nigdy nie myśleli  o zagrożeniu własnego życia.

Teren warszawskiego Ogrodu Zoologicznego stał się dzięki Nim azylem.
Pani Teresa Żabińska- Zawadzki na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako kustosz pamięci o swoich Rodzicach i ich ofiarnych działaniach.