„Wspólna ławka” 2018/19

 

 

 

 

 

W dniach 6-12 września realizując II edycję projektu „Śladami Polskich Badaczy Syberii” odbyliśmy wspaniałą podróż do naszych przyjaciół – członków Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan – Ude na Syberii.

Naszą grupę tworzyli: 9 uczniów, 2 nauczycieli, przedstawiciele Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, pani Maria Iwanowa – honorowa prezes Autonomii Polaków, pani Joanna Jałosińska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie, pani Iwona Kozłowska – dyrektor ds. Polonii  MSZ.

Podróż z Warszawy do Ułan Ude to 7 tys. km. Miasto Ułan – Ude leży w Buriacji, która jest jednym z regionów Syberii. Z Warszawy do Moskwy lecieliśmy samolotem 2 godziny. Z Moskwy do Ułan – Ude – 6 godzin.

Dzień pierwszy:

Na lotnisku w Ułan – Ude o 7 rano czekali na nas uczniowie, rodzice i Konsul Generalny RP Pan Krzysztof Świderek. Były transparenty, kwiaty, balony i mnóstwo radości oraz wzruszeń. Powitali nas nasi przyjaciele, których gościliśmy w Warszawie w październiku 2017.

Tradycyjne buriackie powitanie przed  Studium Turystyki i Serwisu, gdzie mieszkaliśmy. Wspólnie tańczyliśmy buriacki taniec.

Miejsce powstania miasta Ułan – Ude.

Odwiedziliśmy Dom Przyjaźni Narodów. Wspólnie funkcjonują tam przedstawicielstwa wielu narodów. Odbywają się tam imprezy kulturalne, a także lekcje języka polskiego.

Wspólnie z uczniami z Ułan – Ude  złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych. Na tablicy z nazwiskami widnieje pytanie: „Za co?”

Spacer po mieście. Ułan – Ude ma 400 tys. mieszkańców. Mogliśmy podziwiać stare, pięknie zdobione, drewniane domy, a także współczesne budynki, deptaki, fontanny, 5 teatrów.

Atrakcją centrum miasta jest największy na świecie pomnik głowy Lenina.

Spotkanie w Domu Polskim. Niezwykle ciepło i serdecznie byliśmy przyjęci przez naszych rodaków, dzieci grały w kalambury, śpiewały polskie piosenki.

Dzień drugi:

Najważniejszym punktem tego dnia było złożenie kwiatów i oddanie hołdu pod pomnikiem „Pamięci Zesłańców Polskich – Uczestników Powstania nad Bajkałem w 1866r.” W tak ważnym dla nas roku 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wraz z naszymi Rodakami podążaliśmy śladami Polaków na Syberii.

Niezwykła wyprawa nad Bajkał. Była piękna, słoneczna pogoda, nad samym Bajkałem wiatr silny wiatr.

Wspólne spotkanie nad Bajkałem.

Dzień trzeci:

Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kościele polskim.

Dzieci  ze szkoły polskiej w Ułan – Ude zaprosiły przyjaciół z SP 203 do swoich domów.

Dzień czwarty:

Odwiedziliśmy Szkołę Średnią nr 32 w Ułan – Ude. Uczy się tam 2,5 tys. uczniów. Pani dyrektor ma 10 zastępców, jednego od występów artystycznych i teatru. Jest to eksperymentalna szkoła, realizuje się tam wiele projektów. Lekcje prowadzone są aktywnymi metodami, z użyciem atrakcyjnych narzędzi dydaktycznych. Zaskoczyło nas nowatorstwo nauczania. Nasi młodsi uczniowie brali udział w lekcji matematyki-informatyki. Starsi robili projekt „jurty”, którą później samodzielnie budowali, przedstawiali prezentację multimedialną. W szatni uczniowie słuchają muzyki klasycznej. Podziwialiśmy wspaniałe występy taneczne, doskonale zaprezentował się chór szkolny.

Wspólny projekt i robienie buriackiej jurty.

W szatni płynie muzyka klasyczna.

Zwiedzaliśmy Dacan – centrum buddyzmu w Ułan – Ude.

Dzień piąty:

W Domu Twórczości „Forus” uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych – malowaliśmy buriackie laleczki. Mogliśmy też przymierzyć regionalne buriackie stroje. Podziwialiśmy zespół taneczny „Akwarele”, który występował rok temu w naszej szkole. Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Pan Krzysztof Czubaszek przekazał zaproszenie dla zespołu do występu w Warszawie. Pani Dyrektor Anna Oskroba i Dyrektor Domu Twórczości Pani Tatiana Kusznariowa podpisały umowę partnerską między placówkami.

Sesja zdjęciowa w buriackich strojach.

Wieczorem odbył się wspaniały koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 25-lecia istnienia Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan – Ude. Część artystyczną przedstawiły dzieci z Polski i z Syberii.

Dzień szósty:

Na lotnisko o wczesnych godzinach rannych odprowadzali nas uczniowie, rodzice i wszyscy przyjaciele  z Ułan – Ude.

W Moskwie zostaliśmy zaproszeni do Ambasady RP, gdzie spotkaliśmy się z Panem Ambasadorem. Po śniadaniu i rozmowie Pan Konsul pokazał nam Plac Czerwony.

Moskwa – Plac Czerwony.

Po 26 godzinach podróży szczęśliwi, z cudownymi wrażeniami spotkaliśmy się z naszymi bliskimi na lotnisku w Warszawie!!!

Skip to content