„OSTATNI AKORD POWSTANIA STYCZNIOWEGO – POWSTANIE BAJKALSKIE” 2019/2020

Dzień I – 16.X.2019

We wtorek w Warszawie wylądowali długo oczekiwani przyjaciele z Ułan – Ude, nasi rodacy, potomkowie zesłańców syberyjskich.

Zostali bardzo głośno i spontanicznie powitani przez nauczycieli, uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami. Były balony, transparenty i oklaski, mnóstwo uścisków i oczywiście pamiątkowe zdjęcie.

Zmęczonych gości nauczyciele odwieźli na nocleg, do Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży.

 

Dzień II – 17.X.2019

W środę  już od rana zgotowaliśmy gościom serdeczne powitanie w naszej szkole. Czekało na nich wiele atrakcji. W szkole odbywał się Festiwal Nauki. Uroczystość uświetnił pan Krzysztof Czubaszek, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Wszyscy zaciekawieni byli pokazem, który sprawił, że przez chwilę znaleźliśmy się w świecie eksperymentów, gdzie gaz zmieniał się w ogień, lub przybierał postać dymu  sunącego nisko po podłodze. Wkrótce wszyscy mogli się przekonać, że to nie magia, tylko zjawiska fizyczne i chemiczne dotyczące gazów. Po pokazie uczniowie wspólnie przystąpili do przeprowadzania doświadczeń, bawiąc się przy tym doskonale.

W tym dniu cała grupa projektowa wzięła udział w zajęciach integracyjnych, prowadzonych przez Panią Katarzynę Kaczor oraz Panią Paulinę Błachnio. Uczniowie wzajemnie się poznawali, odkrywali swoje zainteresowania oraz inspirowali do dalszych działań.

Po tych aktywnych zajęciach nastąpiła chwila wyciszenia i zadumy. Zaproszony gość, Pan Eugeniusz Siemonow, zastępca  prezesa Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan -Ude, przybliżył uczniom temat naszego projektu „ Ostatni akord Powstania Styczniowego. Powstanie Bajkalskie. Po krótkim pokazie filmowym, uczniowie dowiedzieli się o dziejach ostatniego zrywu niepodległościowego Polaków na Syberii w 1866 roku. Następnie wspólnie wykonali  plakaty tematyczne.

Tego dnia odbyły się warsztaty taneczne, na których uczniowie ćwiczyli układ taneczny, który zaprezentowali podczas podsumowania projektu.

Na zakończenie tego dnia uczniowie wraz z gośćmi bawili się podczas szkolnej dyskoteki. Wielką atrakcją była degustacja owoców zanurzanych w czekoladowym fondue.

 

 

 

Dzień III – 18.X.2019

Czwartek był dla nas dniem szczególnym, dzięki staraniom Stowarzyszenia Wspólnota Polska Razem uczniowie zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie usłyszeli historię miejsca, podziwiali wnętrza zabytkowego budynku, oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Następnie udali się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie naszych gości powitali Pan Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Pan Sebastian Kęciek, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Dla uczestników był to wielki zaszczyt, że podczas spotkania mogli opowiedzieć o działaniach projektowych, nawiązanych przyjaźniach i wrażeniach z pobytu w Polsce.

Popołudniu zaplanowano wielkie szaleństwo w Parku Trampolin Stacja Grawitacja. Dorośli i dzieci bawili się doskonale.

Dzień IV -19.X.2019

W sobotę grupa uczniów i nauczycieli z Warszawy i Ułan – Ude udała się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Towarzyszyli im pani Maria Iwanowa Honorowa Prezes Narodowo – Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan – Ude , oraz pan Eugeniusz Siemionow. Ważnym punktem programu było oddanie hołdu Przywódcom Polskiego Powstania Bajkalskiego. Młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie. Obejrzana wystawa Pana Bogusława Nowaka przybliżyła uczniom realia życia Buriatów i Polaków na Syberii. Piękne zdjęcia dały wyobrażenie atmosfery, kultury, życia codziennego tamtejszej społeczności. Wspólne odkrywanie Krakowa grupa rozpoczęła od Zamku Królewskiego na Wawelu, potem podziwiała zabytkowe uliczki i muzeum w podziemiach Sukiennic. Atrakcją był hejnał z Wieży Mariackiej, który rozbrzmiewał na cztery strony świata. Piękne zabytki dawnej stolicy Polski na długo pozostaną w pamięci gości. Po tym wspaniałym dniu, męczącym, ale pełnym wrażeń, Pendolino zawiozło wszystkich do Warszawy.

Dzień V – 20.X.2019

W piękną, słoneczną niedzielę wszyscy spotkali się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczniowie realizujący  projekt, bez problemu odnaleźli tablicę upamiętniającą uczestników Powstania Bajkalskiego. Młodzież  uroczyście złożyła wieniec pod pamiątkową tablicą.

Uczniowie wraz z  rodzicami zaprosili przyjaciół z Ułan – Ude do swoich domów. Jak się okazało wieczorem, wszyscy wspaniale spędzili ten dzień. Pogoda sprzyjała spacerom po Łazienkach Królewskich, zwiedzaniu Starego Miasta, Pałacu Kultury i Nauki i wielu ciekawych miejsc Warszawy. W domach naszych uczniów goście grali w gry planszowe, smakowali polskie potrawy . Opowieściom nie było końca, każde z dzieci chwaliło się swoimi wrażeniami.

Dzień VI – 21.X.2019

Poniedziałek rozpoczął się nauką na wesoło. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik pomogła odpowiedzieć na wiele intrygujących pytań: jak funkcjonuje nasz organizm, na jakiej zasadzie działają skomplikowane urządzenia, co to jest wszechświat? Wszyscy bawili się wspaniale, wykonując doświadczenia naukowe.

W tym dniu odbyła się jeszcze jedna atrakcja, tym razem w szkole – warsztaty robienia witraży. Temat przewodni to zabytki Warszawy.

Dzień VII – 22.X.2019

Wtorek był ważnym dniem, w którym odbyło się podsumowanie realizowanego projektu. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście:

  • Pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty,
  • Pan Sebastian Kęciek Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej,
  • Pan Wojciech Matyjasiak, zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy,
  • Pan Łukasz Kasprzak, Naczelnik Wydziału Oświaty Funduszy Europejskich dla Dzielnicy Śródmieście,
  • Pani Katarzyna Czyżycka, Dyrektor Programowy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska,
  • Pani Maria Iwanowa, honorowa prezes Narodowo – Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan – Ude,
  • Pan Eugeniusz Siemionow, zastępca prezesa Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”,

Uroczystość otworzył chór szkolny wykonaniem piosenki o szkole. Wszystkim uczestnikom wręczono Certyfikaty udziału w projekcie „Ostatni  akord Powstania Styczniowego. Ślady Powstania Bajkalskiego.”  Goście Z Ułan – Ude zaprezentowali polskie wiersze i piosenki, których wykonanie wzruszyło publiczność. Na koniec młodzież zaskoczyła wszystkich wykonując wspólnie nowoczesny taniec.

Po południu dzieci uczestniczyły w szkolnych warsztatach, w trakcie których samodzielnie wykonywali pachnące, kolorowe mydełka. Ostatnim punktem programu w tym dniu była wizyta w Manufakturze Cukierków. Pobyt w tym miejscu dostarczył niezapomnianych wrażeń i pozwolił na pozostawienie słodkich wspomnień z Polski. Oprócz wspomnień dzieci dostały zrobione przez siebie lizaki oraz kolorowe cukierki.

Dzień VIII -23.X.2019

Pobyt w Polsce szybko dobiegł końca. W środę , w godzinach porannych nastąpiło pożegnanie grupy z Ułan – Ude. Nawet Warszawa nie była zadowolona z tego powodu i zasnuła się gęstą mgłą. W oczach dzieci, żegnających się na lotnisku pojawiły się łzy. Dzięki projektowi, dzieci poznały nowych kolegów, nawiązały przyjaźnie, wspólnie spędziły mile czas. To było niezapomniane przeżycie dla wszystkich.

Kolejnym etapem projektu będzie rewizyta w Ułan – Ude. Wszyscy czekają na to z niecierpliwością.

Skip to content