MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową na świecie, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone. Uczniowie klas IV – VIII na lekcjach języka polskiego mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi polszczyzny. Dowiedzieliśmy się m.in. że faworek to pierwotnie kokarda noszona przy ubiorze, a słowo dżdżownica pochodzi od prasłowiańskiego deżdż, czyli deszcz. 

Język polski bez wątpienia należy do jednych z najtrudniejszych języków. Wspólnie obejrzeliśmy film, na którym podziwialiśmy zmagania amerykańskich dyplomatów z takimi słowami: szczypiorek, Suwalszczyna czy jajecznica.
Mieliśmy także okazję spróbować własnych sił z łamańcami językowymi. Wpadł ptak do wytapetowanego pokoju czy Wyrewolwerowany rewolwerowiec wyrewolwerował swój niewyrewolwerowany rewolwer to tylko niektóre z nich, które wywołały uśmiech na naszych twarzach. Ponadto, uczniowie klas VIII i VII w formie mapy mentalnej tworzyli dzieje polszczyzny. Zwróciliśmy uwagę na podobieństwo języków słowiańskich oraz liczne zapożyczenia z innych języków. Klasy VI w formie rysunków przedstawiały związki frazeologiczne, które często sprawiają nam problemy ze względu na ich niedosłowne znaczenie. Natomiast najmłodsze klasy zajęły się trudnościami ortograficznymi.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się również konkurs literacki „Polacy nie gęsi- swój język mają”.
Dbajmy o nasz język, nie tylko od święta.