WYSTAWA POLSCY BADACZE SYBERII

„Syberia to kraina wielu kontrastów, to miejsce cierpień i zesłań, a zarazem ziemia dająca mnogość możliwości pionierskich odkryć.”

W ciągu ostatnich kilku tygodni w naszej szkole znajdowała się wystawa pod tytułem „Polscy badacze Syberii” przygotowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Archiwum Rosyjskiej Akademii Nauk. Dzięki niej nasi uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający szkołę mogli dowiedzieć się więcej na temat tak ważnych postaci, jakimi byli polscy badacze Syberii i zgłębić swoją wiedzę na temat jeziora Bajkał oraz fauny i flory terenów odległej Syberii. 

Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno tych młodszych, jak i starszych. Uczniowie z klas IV-VII mieli za zadanie przygotować quiz wiedzy na temat badaczy. Wymyślone przez siebie pytania przekazywali innym klasom. To doświadczenie pomogło im wnikliwie zapoznać się z tematem Syberii oraz przybliżyło sylwetki tak ważnych postaci, jakimi byli między innymi Karol Bohdanowicz, Jan Czerski, Wacław Sieroszewski czy Bronisław Piłsudski.

 Wystawa ta miała dla naszej szkoły charakter szczególnie ważny, ponieważ w tym roku nawiązaliśmy współpracę z polską szkołą na Syberii, fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz fundacją „Nadzieja”.

Mamy nadzieję, że dzięki tej niesamowitej ekspozycji, sława polskich naukowców będzie stale rosnąć.