TYDZIEŃ PROMUJĄCY CISZĘ

W dniach 23.04 – 27.04. 2018 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Promujący Ciszę, włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, który przypadał na 25 kwietnia. Dzień ten powołany został przez Ligę Niesłyszących po to, aby zwrócić uwagę ludzi na wpływ hałasu na nasze funkcjonowanie i zwiększać świadomość występowania tego szkodliwego zjawiska. 

W związku z tym zorganizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:

  • Na drzwiach wejściowych do szkoły oraz na korytarzach szkolnych naklejone zostały symboliczne rysunki symbolizujące ciszę.
  • Uczniowie klas 0-III, oraz klas IV-VII obejrzeli prezentację multimedialną „Stop hałasowi”, której celem było zwrócenie uwagi na to ile decybeli dostarczają nam różne urządzenia oraz sytuacje, w których się codziennie znajdujemy oraz jaki ma to wpływ na nasze zdrowie. Dzięki decybelomierzowi, uczniowie mogli przekonać się ile decybeli ma „cisza” podczas prezentacji oraz ile decybeli dostarcza naszym uszom hałas podczas przerwy międzylekcyjnej.
  • Podczas lekcji wychowawczych, uczniowie wypełniali ankietę „Czy przeszkadza mi hałas w szkole?” oraz mieli okazję obejrzeć krótkie filmy dotyczące wpływu hałasu na nasze zdrowie, jak również zastanawiali się wspólnie nad tym, w jaki sposób możemy zadbać o ciszę w naszym najbliższym środowisku. Dzieci wymyślały także hasła dotyczące promowania ciszy.
  • W klasach 0-III oraz w świetlicy szkolnej organizowane były „ ciche zabawy”, ponadto świetlica zaproponowała dzieciom naukę języka migowego, aby mogły one doświadczyć innego sposobu komunikacji, z którego, na co dzień korzystają ludzie niesłyszący.
  • W dniu 25 kwietnia podczas przerw uczniowie mogli słuchać dźwięków muzyki poważnej oraz relaksacyjnej.
  • Podczas lekcji zajęć plastycznych uczniowie wykonywali prace do muzyki poważnej „Dźwiękiem malowane”.

„Tydzień Promujący Ciszę” był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w naszej szkole. Dziękujemy, zatem wszystkim, którzy się w nie włączyli.

Hałas przeszkadza nam w pracy i nauce. Sprawia, że wracamy do domu często bardzo zmęczeni. Mamy, zatem nadzieję, że świadomość ta będzie powoli przekładała się na konkretne zachowania promujące ciszę w naszym otoczeniu, bo to od nas samych, dzieci i dorosłych zależy, w jakim środowisku uczymy się i pracujemy.

Wyniki ankiet oraz prace plastyczne wykonywane przez uczniów zaprezentujemy w najbliższym czasie, tuż po weekendzie majowym.