AKCJA SZLACHETNA PACZKA 2022

Szanowni Państwo!
Nasza szkoła po raz kolejny przystępuje do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Szlachetna Paczka. Co roku jest to konkretna forma pomocy skierowana do rodzin pozbawionych podstawowych środków do życia, samotnych seniorów, chorych, niepełnosprawnych oraz osób dotkniętych przez los w szerokim rozumieniu. Społeczność Szkoły nr 203 co roku otacza swą pomocą szczególnie rodziny z dziećmi, dlatego tym roku wybór padł na pochodzącą z Ukrainy rodzinę Pani Olgi, która przyjechała do Polski i zamieszkała w Warszawie tuż po rozpoczęciu się wojny.

Historia Rodziny
Pani Olga razem z dwójką dzieci wyjechała z Ukrainy w pierwszym dniu wojny. Doświadczenie wojny było dla niej wielką traumą. Bardzo chciała oszczędzić jej dzieciom. Z domu zabrała tylko jedną torbę. W Polsce czekał na nich pan Iwan, który od jakiegoś czasu pracował tu jako pracownik budowlany. Mężczyzna nie wynajmował żadnego mieszkania, spał i żył w budynkach, które remontował. Pierwszy tydzień pobytu w Polsce rodzina spędziła mieszkając u polskiej rodziny. Polacy pomogli im znaleźć i doposażyć mieszkanie, które wynajmują do chwili obecnej. Całą rodzinę utrzymuje pan Iwan, który pracuje dorywczo na budowach. Pani Olga ukończyła darmowe kursy języka polskiego, w weekendy uczy się kosmetologii. Aktywnie poszukuje pracy zarówno za pośrednictwem Urzędu Pracy jak i przeszukując oferujące pracę portale internetowe Marzeniem pani Olgi jest pracować w zawodzie handlowca – tak jak w Ukrainie, ale podejmie każdą pracę, którą uda się pogodzić z opieką nad dziećmi. Miesięczny przychód rodziny to 4500zł, miesięczne wydatki 2800zł, co daje miesięczny dochód na jedną osobę w wysokości 425zł.

Piękno Rodziny
Pani Olga bardzo chciałaby pracować tak jak robiła to w Ukrainie, do tego niezbędne jest prawo jazdy. Kobieta nie boi się też innej pracy. Aby podnieść swoje szanse na rynku pracy zaraz po przyjeździe do Polski rozpoczęła kurs języka polskiego. W rodzinie panuje spokojna, pełna wzajemnej miłości atmosfera. Rodzice bardzo dbają o to, żeby dzieci czuły się bezpiecznie. W Ukrainie zostali dziadkowie i rodzeństwo pani Olgi i pana Dimy, o których bezpieczeństwo rodzina bardzo się martwi. Mimo własnej trudnej sytuacji finansowej rodzina próbuje pomagać bliskim, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju. Dzieci doskonale radzą sobie w szkole, starają się żyć jak wcześniej, ale tęsknią za swoim domem, przyjaciółmi i zabawkami. Oleksandra lubi spędzać wolny czas rysując, malując lub wykonując rękodzieło – ostatnio jej pasją jest biżuteria z koralików. Iwan uwielbia bawić się z kolegami, z którymi ma wspólne zainteresowania m.in. gra komputerowa Minecraft, w którą lubił grać kiedy mieszkali jeszcze w Ukrainie, obecnie rodzina nie ma komputera.

W jaki sposób możemy pomóc?
Od jutra (czwartek) 17.11.2022 rozpoczynamy zbiórkę do pudełek znajdujących się w klasach szkolnych (oznaczonych plakatem Szlachetna Paczka) :

1. ŻYWNOŚĆ TRWAŁA: herbata, kawa, kakao, kasze (w pudełkach saszetki), makaron, ryż (w pudełkach saszetki), mąka, cukier, olej, konserwy mięsne i rybne, dżem, warzywa i owoce w puszkach. płatki śniadaniowe dla dzieci, mleko UHT, soki jabłkowe, ketchup, sosy w słoikach, słodycze szczególnie czekoladowe i nutella.
  2. ŚRODKI CZYSTOŚCI: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyn do płukania tk., płyny czyszczące (ajax, cif, sidolux), mydło/żel myjący, szampon, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, środki pielęgnacyjne, kremy i chusteczki nawilżane dla dzieci, krem do rąk neutrogena, papier toaletowy, ręczniki papierowe.
  3. ARTYKUŁY SZKOLNE: zeszyty ( zeszyty w linie, trzy linie, w kratkę w wymiarze A4 i A5), nożyczki, plastelina, farbki, bloki, przybory do pisania, klej, papier kolorowy, kredki, flamastry.
  4. POTRZEBY KLUCZOWE RODZINY (OBUWIE, UBRANIA, POŚCIEL, PODARUNKI) –  darczyńcy chętni do zakupu rzeczy z podanej listy proszeni są o wpisanie się – imieniem i nazwiskiem do tabeli (link otrzymali Państwo wcześniej). Te rzeczy prosimy osobno przekazywać do pokoju nauczycielskiego, tam będą składane do dużego kartonu.

Wszystkie dary prosimy dostarczać najpóźniej do środy 7 grudnia 2022 r.
Rodzina pani Olgi otrzyma paczkę tuż przed Świętami w tzw. Weekend Cudów  10-11 grudnia.

Wszystkim Darczyńcom już teraz bardzo dziękujemy za włączenie się w Akcję Szlachetnej Paczki, każdy gest życzliwości i pomocy.